راهنمای خرید, عمومی

اتوکلاو دندانپزشکی

اتوکلاو دندانپزشکی، یکی از تجهیزات مورد نیاز در مراکز درمانی به خصوص مطبهای دندانپزشکی برای استریل سازی است. کار این دستگاه بر مبنای بخار تحت فشار، دارای 2 بخش اصلی بخار و خشک کردن است. با توجه به استفاده مداوم از ابزار پزشکی و آلوده شدن این وسایل در اثر استفاده و تماس با مواد میکروبی ، استریل کردن آن‌ها برای جلوگیری از انتقال بیماری ضروری است.

اتوکلاو دندانپزشکی - تکنودندان

 

ضرورت استفاده از اتوکلاو در محیط‌های پزشکی

اتوکلاو دستگاهی است که به طور خاص برای استریل و تمیز کردن سطوح وسایل و ابزار در دما، بخار و فشار بالا طراحی شده است. هر یک از این شرایط برای از بین بردن باکتری‌ها و ویروس‌های مضر کافی است، اما استفاده از هر سه هیچ شکی در مورد تمیزی ابزار ما باقی نمی‌گذارد. البته باید توجه داشت که قبل از استفاده از اتوکلاو، ابتدا تمامی ابزارها با آب تمیز می شوند، اما بدیهی است که شستشو با آب برای ضد عفونی و استریل کردن تجهیزات دندانپزشکی کافی نیست. بنابراین با ارسال بخار بسیار داغ، تمامی میکروارگانیسم های مضر از تجهیزات دندانپزشکی پاک می‌شوند.

تاریخچه اتوکلاو 

پیش از اتوکلاو، رایج ترین روش استریلیزاسیون، استفاده از شعله مستقیم روی ابزار بود. اما به اندازه کافی باکتری ها را از بین نمی برد. علاوه بر این، برخی از بیماری‌های عفونی در برابر پاک‌کننده‌های شیمیایی خشن نیز مقاوم هستند و حتی می‌توانند در دمای آب جوش زنده بمانند. اولین اتوکلاو در سال 1879 توسط چارلز چمبرلند طراحی گردید. در حالی که اتوکلاو یک ابزار فوق العاده پیچیده است، ایده اصلی آن مانند یک زودپز است. افزودن فشار به محیط می تواند به بالا بردن دمای آب از نقطه جوش برای از بین بردن ویروس های سرسخت کمک کند و اضافه کردن بخار در استریل کردن تجهیزات مفید است.

اتوکلاو - تکنودندان

طرز کار اتوکلاو

در ابتدا مرحله آبگیری انجام می‌شود. سپس پمپ خلاء در آغاز مراحل استریلیزاسیون با ایجاد مکش، هوای داخل محفظه را تخلیه می‌کند و سپس بخار وارد دستگاه می‌شود و مرحله استریل آغاز می‌شود. پس از آن فضای داخل محفظه کاملا از رطوبت خشک و یکسان سازی می‌شود.

انواع اتوکلاو و کارکرد آن‌ها

طبقه بندی اتوکلاوها بر اساس نوع ابزار و کارکرد آن‌هاست که به 3 نوع کلاس B، کلاس N و کلاس S تقسیم بندی می‌شود:

  • کلاس N: این اتوکلاو ابزار بدون پوشش را استریل می‌کند.
  • کلاس B: می‌تواند انواع ابزار و وسایل پوشش دار و بدون پوشش را استریل نماید. اتوکلاوهای این رده دارای پمپ وکیوم قدرتمندی است که می‌تواند تا حدود ۰/۹- بار خلاء ایجاد کند.
  • کلاس S: وسایلی که در این نوع اتوکلاو می‌توان استریل نمود توسط کارخانه سازنده مشخص می‌شود. این اتوکلاو می‌تواند ابزار آلات بدون پوشش جامد یا پوشش دار، مواد نساجی مثل پارچه ، گاز تک لایه و وسایل سوراخ دار را استریل نماید

کلاس S - تکنودندان

قسمت‌های مختلف اتوکلاو

اجزای مختلف اتوکلاو عبارتند از؛ چمبر، سوپاپ یا شیر اطمینان، سنسور دما، فیلتر آب، پمپ وکیوم، صفحه نمایش، سنسور فشار، کندانسور، برد، فن، فیلتر آنتی باکتریال، میکروسوییچ درب، پرینتر، سینی و ترموستات ایمنی.

روش استفاده از اتوکلاو دندانپزشکی

ابزارها و وسایل پس از استفاده باید ابتدا، با دستکش ضخیم و توسط انواع برس‌های موجود در بازار به همراه آب و صابون از آلودگی‌های مربوط به خون، ترشحات، بافت نرم و بافت سخت، تمیز و سپس با آب سرد شستشو و خشک شوند. ابزارها را پس از خشک نمودن، در داخل محلول ضدعفونی غوطه وری مخصوص ابزار قرار دهید. دقت نمایید تا میزان غلظت محلول رعایت شود و از زمان پیشنهادی استراحت ابزار در داخل محلول توسط کارخانه، تجاوز ننماید. زیرا سبب خوردگی، تغییر رنگ و آسیب احتمالی می‌شود. زمان پیشنهادی ما به شما ١٠ دقیقه می‌باشد.

ابزار را پس از ضد عفونی از ظرف مخصوص محلول غوطه وری خارج کرده و کاملا خشک نمائید و داخل پک اتوکلاو قرار دهید و یا بدون پک و با حفظ فاصله جانبی، داخل سینی اتوکلاو بچینید. به منظور جلوگیری از ماندن رطوبت و ایجاد زنگ زدگی، پاکت‌های اتوکلاو را روی یکدیگر قرار ندهید. ضمنا جهت اتوکلاو از آب مقطر استفاده شود. از آب معمولی، آب تصفیه، آب معدنی و مشابه آن استفاده نشود. برخی اتوکلاوها مجهز به پرینتر هستند که کار آن چاپ و مستند سازی تمامی پارامترهای اندازه گیری در زمان سیکل است.

فورسپس دندانپزشکی - تکنودندان

توجه: اتوکلاو به طور خاص طراحی شده است تا اطمینان حاصل شود که رطوبت به طور کامل حذف می‌شود. این تضمین می‌کند که تجهیزات ما زنگ نمی‌زنند و از رطوبتی که می‌تواند باکتری‌ها را در خود جای دهد، عاری می‌ماند. 

نکات قابل توجه در هنگام خرید اتوکلاو:

طیف وسیعی از اتوکلاوها در بازار وجود دارد و انتخاب اینکه کدام یک برای شما و مطب دندانپزشکی شما بهترین است، دشوار است. با این حال، قبل از خرید اتوکلاو دندانپزشکی لازم است این سوالات را از خود بپرسید:

  • حجم تقریبی اقلام و وسایلی که برای استریل کردن نیاز دارید چقدر است؟

  • آیا برندی که در نظر دارید، با کیفیت و قابل اعتماد است؟

  • آیا دارای گارانتی، خدمات پس از فروش و سایر اطلاعات مربوط به تعمیر و نگهداری می‌باشد؟

تکنودندان با 20 سال سابقه در زمینه تولید، تعمیرات، فروش مواد و تجهیزات دندانپزشکی آماده خدمت رسانی و مشاوره به دندانپزشکان محترم می‌باشد. برای مشاهده اتوکلاوهای دندانپزشکی فروشگاه تکنودندان کلیک کنید: اتوکلاو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *