راهنمای خرید, عمومی

ایرموتور دندانپزشکی

ایرموتور دندانپزشکی - تکنودندان

ایرموتور، نوعی موتور در اندازه‌ای کوچک است که به تنهایی ساختار کاملی ندارد و باید با استفاده از آنگل یا هندپیس، آن را کامل کرد. در واقع ایرموتور عامل به حرکت‌ در‌آورنده هندپیس و آنگل است. به طور کلی اینسترومنت‌های دندانپزشکی در دو دسته هندپیس‌های سرعت بالا و هندپیس‌های سرعت پایین وجود دارند که ایرموتور در دسته هندپیس‌هایی با سرعت و دور پایین است.

ایرموتور چگونه کار می‌کند؟

همان‌طور که از نام این این دستگاه می‌توان حدس زد، با استفاده از هوا کار می‌کند. هوا از طریق شیلنگ‌های یونیت وارد دستگاه می‌شود، تیغه و پره‌ها به حرکت درمی‌آیند و در آخر از طریق اگزوز خروجی در قسمت عقبی ایرموتور خارج می‌شود. ایرموتورها انواع مختلفی از جمله دو، سه و چهار سوراخ دارند که با شیلنگ مخصوص اینسترومنت به یونیت متصل می‌شود. سوراخ‌های هوا معمولا بزرگتر از سوراخ آب در انتهای هندپیس هستند.

روغن کاری و نگهداری از ایرموتور چگونه انجام می‌شود؟

در روش دستی، از اسپری روغن استفاده می‌شود. نازل مخصوص آن اینسترومنت (آنگل، توربین، ایرموتور و یا هندپیس) از یک طرف به نازل اسپری و از طرف دیگر به لوله آب اینسترومنت وصل می‌شود. عمل اسپری کردن آن قدر ادامه پیدا می‌کند تا روغن تمیز از اینسترومنت خارج شود.

روغن کاری اینسترومنت - تکنودندان

برای روان کردن هندپیس‌‌هایی با سرعت پایین (Low Speed Handpieces) مانند ایر موتور و آنگل (کنترا آنگل) از روغن‌های دارای ویسکوزیته پایین استفاده می‌شود. زیرا ویسکوزیته روان کننده بر اساس دما است؛ اگر به دماهای بالا معرفی شود، نازک می‌شود و با سرعت بیشتری جریان پیدا می‌کند. از 2 سوراخ انتهای ایرموتور، روغن را به کوچکترین سوراخ تزریق می‌کنیم تا کمی شروع به ریختن کند. مهم است که روغن اضافی را پس از تکمیل روان کاری، کاملا پاک و خشک کنیم.

تکنودندان با 20 سال سابقه در زمینه تولید، تعمیرات، فروش مواد و تجهیزات دندانپزشکی آماده خدمت رسانی و مشاوره به دندانپزشکان محترم می‌باشد. برای مشاهده ایرموتورهای دندانپزشکی فروشگاه تکنودندان کلیک کنید: ایرموتور

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *