تخصصی

کاسه کراشوار چه نقشی در یونیت صندلی دندانپزشکی دارد؟

کاسه کراشوار - تکنودندان

دوش آب و به دنبال آن، کاسه کراشوار، یکی از اجزای اصلی یونیت صندلی دندانپزشکی است. این قطعه‌ در یونیت صندلی، در سمت چپ بیمار قرار دارد و برای تخلیه بزاق، خون آبه و مواد دندانی استفاده می‌گردد.

کاسه کراشوار - تکنودندان

کاربرد کاسه کراشوار چیست؟

کاسه کراشوار برای تخلیه آب دهان، عفونت، آلودگی‌های خونی و غیر خونی، باقی مانده مواد ترمیم و دندان برای اینکه به اطراف پخش نشود، استفاده دارد. همچنین در کنار این کاسه، محلی قرار دارد که لیوان را در خود جای می دهد. از این لیوان برای پر کردن آب و چرخش آن در دهان بیمار استفاده می‌شود. این امر به منظور خارج کردن باقی مانده دندان‌های پوسیده‌ی تراشیده شده و یا باقیمانده موارد رزینی که در ترمیم دندان بیمار از آن استفاده شده است، کاربرد دارد.

قسمت‌های مختلف کاسه کراشوار کدام اند؟

آب کراشوار از طریق دوش آبی که به کراشوار متصل است تامین می‌شود که می‌تواند مستقیما از آب شیر و یا از طریق منابع ذخیره آب تامین شود. همچنین در کنار این کاسه، محلی قرار دارد که لیوان را در خود جای می دهد. قابل توجه است که مواد سخت مانند آمالگام، تکه‌های دندان و کامپوزیت نباید وارد فاضلاب شهری شود. بنابراین یک فیلتر در مسیر قرار دارد تا تمام این مواد در آن جمع‌آوری گردد.

اجزا کاسه کراشوار - تکنودندان

در یونیت صندلی‌های جدید، امکان استفاده از آب گرم برای بیمار فراهم شده است. همچنین در حافظه یونیت صندلی‌های جدید میزان آب خروجی از دستگاه و مدت زمان آن در حافظه ضبط می‌گردد و این امر سبب راحتی پزشک و دستیار در هنگام استفاده می‌گردد.

کاسه کراشوار چه ویژگی‌هایی دارد؟

کاسه کراشوار باید دارای گودی مناسب داشته باشد و سطح صاف و صیقلی داشته باشد. سطح صاف و صیقلی کاسه به این دلیل است که هیچ گونه بزاق، پوسیدگی دندان و مواد ریز آمالگام و رزینی که بر اثر تراشیده شدن از سطح دندان‌های بیمار در دهان جمع می‌شوند، درون آن نماند. سیستم تخلیه آب در داخل کراشوار نیز باید به صورت چرخشی باشد.

باید در نظر داشت که جنس این قطعه معمولا از پلاستیک، سرامیک، چینی و … است تا در اثر مجاورت با آب و مواد ضدعفونی کننده تغییر رنگ ندهد و میکروب و آلودگی‌ها را به خود نگیرد. بنابراین این کاسه نباید از جنس فلز باشد، زیرا پس از مدتی دچار زنگ زدگی می‌شود.

کاسه کراشوار - تکنودندان

ضد عفونی و تمیز کردن کاسه کراشوار چگونه انجام می‌شود؟

بعد از اتمام هر مرحله از کار، ابتدا کاسه کراشوار را خوب شسته و از تمام مواد دندانی خوب پاک کنید. سپس برای ضدعفونی کردن کاسه از میکروب و آلودگی‌ها، از مواد ضدعفونی کننده استفاده کنید. این قسمت از یونیت معمولا قابل جدا شدن جهت اتوکلاو و استریل است. در بعضی از یونیت‌ها شیر آب در کراشوار نیز قابلیت جداشوندگی دارد، که این امر باعث راحتی در استریل و تمیز کردن می‌شود.

برای خرید قطعات تجهیزات دندانپزشکی به تعداد 5 عدد و یا بیشتر با دفاتر فروش تکنودندان تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *